Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 9 maja 1983 roku. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Wychowania, przedstawiciele miejscowych władz, nauczyciele, uczniowie i społeczeństwo miasta Sędziszowa Małopolskiego. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała żona Patrona – Felicja Węglowska, która przybyła na uroczystość w towarzystwie córki Krystyny Kalinki, jej męża i syna.

WŁADYSŁAW WĘGLOWSKI urodził się 14 lipca 1904 roku w Zawadzie koło Dębicy, jako syn chłopski. Do szkoły zaczął chodzić w rodzinnej miejscowości, lecz nauka w czasie I wojny światowej nie odbywała się systematycznie. Kolejną placówką oświatową, gdzie uczył się Władysław, było Państwowe Gimnazjum im. Wł. Jagiełły  w Dębicy. Tam zdał egzamin dojrzałości w maju 1926 roku.

Po uzyskaniu dyplomu zapisał się do Pedagogium Rowida w Krakowie, gdzie uzyskał prawo do nauczania w szkołach powszechnych. Pierwszą jego placówką była Gnojnica. W tej miejscowości zdobył uznanie i pamięć ludności. We wrześniu 1929 roku zatrudnił się w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w Sędziszowie Małopolskim. Początkowo uczył różnych przedmiotów, potem specjalizował się w nauczaniu języka niemieckiego i matematyki w klasach starszych. Dodatkowo, od połowy lat trzydziestych, opiekował się Męską Drużyną Harcerską.

W 1936 roku ożenił się z Felicją Muż, nauczycielką miejscowej szkoły. Zamieszkał wówczas w budynku przy ulicy Rynek 9 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2). Po roku przyszła na świat ich jedyna córka Krystyna. W 1939 roku rodzina Węglowskich przeprowadziła się do mieszkania przy ulicy Cichej 1.

Wybuchła II wojna światowa. Władysław nadal pracował jako nauczyciel miejscowej szkoły. Będąc ogromnym patriotą, wychowawcą i działaczem harcerskim natychmiast przystąpił do walki z wrogiem. Już wczesną wiosną 1940 roku zorganizował na terenie miasta tajną grupę „Szare Szeregi”. W powiązaniu z konspiracyjnymi działaczami z Dębicy stworzył na terenie Sędziszowa i okolicy pierwszą siatkę konspiracyjną, która kolportowała i rozpowszechniała wśród ludności nielegalne wtedy odezwy i gazetki.

23 kwietnia 1941 roku Niemcy aresztowali Władysława Węglowskiego podczas lekcji języka niemieckiego w klasie szóstej w szkole podstawowej. Wyprowadzono go z sali szkolnej na oczach przerażonej młodzieży. Przesłuchiwania i tortury nauczyciela w placówce gestapo w Dębicy nie dało żadnych rezultatów. Skatowany Węglowski nie podał oprawcom żadnych nazwisk. Następnie przewieziono go na słynny „Zamek” w Rzeszowie. Tam katusze rozpoczęły się od nowa, ale nauczyciel nadal milczał. Jego gehenna jednak się nie zakończyła. Z Rzeszowa został wywieziony do krakowskiego więzienia „Montelupich”, a następnie, 12 sierpnia 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Okrutne ciosy zadawane w czasie śledztwa nie pozwoliły na regenerację nadwątlonego zdrowia  i w listopadzie 1941 roku Władysław Węglowski zmarł, jak podały władze, „wskutek urenii”.

Śmierć nauczyciela była ziarnem, „które owocowało stokrotnie”. Rozpoczęta przez niego w środowisku sędziszowskim działalność partyzancka gromadziła w swoich szeregach ludzi, z których wielu było jego uczniami i wychowankami.

Pamięć o Władysławie Węglowskim jest zawsze żywa w murach naszej szkoły. Co roku obchodzimy Święto Patrona, podczas którego gościem honorowym jest jego córka Krystyna Węglowska.

Dh Władysław Węglowski (czwarty od lewej) na obozie harcerskim - lata trzydzieste.

Dh Władysław Węglowski, opiekun drużyny harcerskiej, podczas uroczystości 3-go maja. Lata trzydzieste - Sędziszów Młp.

Październik 2019