UWAGA !!!

Utworzono dnia 05.10.2015

WSZAWICA

INFORMACJE DLA RODZICÓW / OPIEKUNÓW

Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nic wywoływane. Wszy pasożytujące na skórze człowieka powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wskutek drapania powstają liczne przeczosy, nadżerki pokryte strupami, często dochodzi też do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry.

Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny.

Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła).

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

• związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,

• używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji włosów,

• codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

• mycie włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu),

• wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,

• systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp.

• w przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja

• w sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać jak najszybciej wszyscy domownicy.

Licznik odwiedzin: